RB168LAM150TR
DigiKey Part Number
RB168LAM150TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB168LAM150CT-ND - Cut Tape (CT)
RB168LAM150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB168LAM150TR
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 1A PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 1A Surface Mount PMDTM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB168LAM150TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.5 µA @ 150 V
Part Status
Active
Supplier Device Package
PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 1 A