RB161QS-40T18R
DigiKey Part Number
RB161QS-40T18RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB161QS-40T18RCT-ND - Cut Tape (CT)
RB161QS-40T18RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB161QS-40T18R
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMD1006
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount SMD1006
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB161QS-40T18R Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 10 V
Technology
Supplier Device Package
SMD1006
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 1 A