EDZVT2R2.4B
DigiKey Part Number
EDZVT2R2.4BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R2.4BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R2.4BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R2.4B
Description
DIODE ZENER 2.4V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 150 mW Surface Mount EMD2
EDA/CAD Models
EDZVT2R2.4B Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 500 mV
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Power - Max
150 mW