EDZVFHT2R16B
DigiKey Part Number
EDZVFHT2R16BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVFHT2R16BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVFHT2R16BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVFHT2R16B
Description
DIODE ZENER 16V 150MW EMD2
Detailed Description
Zener Diode 16 V 150 mW ±2.06% Surface Mount EMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDZVFHT2R16B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.06%
Package / Case
Power - Max
150 mW
Supplier Device Package
EMD2
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms