EDZVFHT2R16B | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EDZVFHT2R16B |
Description | DIODE ZENER 16V 150MW EMD2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 16 V 150 mW ±2.06% Surface Mount EMD2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EDZVFHT2R16B Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 12 V |
Mfr | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±2.06% | Package / Case |
Power - Max 150 mW | Supplier Device Package EMD2 |
Impedance (Max) (Zzt) 50 Ohms | Base Product Number |