BZX84B27VLFHT116 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 2,672
Datasheet
Zener Diode 27 V 250 mW ±1.85% Surface Mount SSD3
BZX84B27VLFHT116
DigiKey Part Number
BZX84B27VLFHT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B27VLFHT116CT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B27VLFHT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B27VLFHT116
Description
DIODE ZENER 27V 250MW SSD3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B27VLFHT116 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 19 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±1.85%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
SSD3
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms