2SCR554PHZGT100
DigiKey Part Number
846-2SCR554PHZGT100TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-2SCR554PHZGT100CT-ND - Cut Tape (CT)
846-2SCR554PHZGT100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SCR554PHZGT100
Description
TRANS NPN 80V 1.5A SOT-89
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 80 V 1.5 A 300MHz 500 mW Surface Mount SOT-89
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SCR554PHZGT100 Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 100mA, 3V
Mfr
Power - Max
500 mW
Frequency - Transition
300MHz
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
1.5 A
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 25mA, 500mA