SZBZX84C11LT1
DigiKey Part Number
2156-SZBZX84C11LT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C11LT1
Description
DIODE ZENER 11V 225MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 11 V 225 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V