BZX884-B68,315
DigiKey Part Number
2156-BZX884-B68,315-954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884-B68,315
Description
DIODE ZENER 68V 250MW DFN1006-2
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 68 V 250 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
240 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 47.6 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW