BZX79-B27,143
DigiKey Part Number
2156-BZX79-B27,143-954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79-B27,143
Description
DIODE ZENER 27V 400MW ALF2
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 27 V 400 mW ±2% Through Hole ALF2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
400 mW