BZV90-C47,115
DigiKey Part Number
2156-BZV90-C47,115-1727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV90-C47,115
Description
DIODE ZENER 47V 1.5W SOT223
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 47 V 1.5 W ±5% Surface Mount SOT-223
Category
Impedance (Max) (Zzt)
170 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 32.9 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1.5 W