TP65H300G4LSG-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TP65H300G4LSG-TR |
Description | GANFET N-CH 650V 6.5A 3PQFN |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 650 V 6.5A (Tc) 21W (Tc) Surface Mount 3-PQFN (8x8) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TP65H300G4LSG-TR Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.6V @ 500µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.6 nC @ 8 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±18V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 760 pF @ 400 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 21W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 3-PQFN (8x8) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 312mOhm @ 5A, 8V | Base Product Number |