RBA160N10EANS-4UA03#HB0
DigiKey Part Number
559-RBA160N10EANS-4UA03#HB0TR-ND - Tape & Reel (TR)
559-RBA160N10EANS-4UA03#HB0CT-ND - Cut Tape (CT)
559-RBA160N10EANS-4UA03#HB0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBA160N10EANS-4UA03#HB0
Description
MOSFET N-CH 100V 160A 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 160A (Tc) 165W (Tc) Surface Mount 8-DFN (4.9x5.75)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
91 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6500 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
165W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
8-DFN (4.9x5.75)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.9mOhm @ 80A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 109µA