R7FS7G27H2A01CLK#AC0
DigiKey Part Number
R7FS7G27H2A01CLK#AC0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R7FS7G27H2A01CLK#AC0
Description
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 145TFLGA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M4 Renesas Synergy™ S7 Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 4MB (4M x 8) FLASH 145-TFLGA (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R7FS7G27H2A01CLK#AC0 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
64K x 8
Packaging
Bulk
RAM Size
640K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 19x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M4
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
240MHz