NP60N055VUK-E1-AY
DigiKey Part Number
559-NP60N055VUK-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
559-NP60N055VUK-E1-AYCT-ND - Cut Tape (CT)
559-NP60N055VUK-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP60N055VUK-E1-AY
Description
MOSFET N-CH 55V 60A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 60A (Tc) 1.2W (Ta), 105W (Tc) Surface Mount TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NP60N055VUK-E1-AY Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
63 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3750 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta), 105W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-252-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 30A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 253µA