RMOD4000-650-28SEW
DigiKey Part Number
945-RMOD4000-650-28SEW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMOD4000-650-28SEW
Description
4000W DC/DC-CONVERTER / PLUG & P
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 28V 150A 950V Input
Category
Current - Output (Max)
150A
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
4000W
Series
Voltage - Isolation
3.05 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
94%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
180V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
950V
Size / Dimension
12.44" L x 10.00" W x 3.27" H (316.0mm x 254.0mm x 83.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
28V