RMOD400-60-24SW
DigiKey Part Number
945-RMOD400-60-24SW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMOD400-60-24SW
Description
400W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 16.7A 96V Input
Category
Current - Output (Max)
16.7A
Power (Watts)
401W
Series
Voltage - Isolation
2.5 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
33.6V
Voltage - Input (Max)
96V
Size / Dimension
8.00" L x 4.53" W x 2.40" H (203.2mm x 115.1mm x 61.0mm)
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
24V