AS-16.000-20-EXT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2151-AS-16.000-20-EXT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AS-16.000-20-EXT |
Description | CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms HC-49/US |
Datasheet | Datasheet |
Category | Load Capacitance 20pF |
Mfr | ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms |
Series | Operating Mode Fundamental |
Packaging Bulk | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 16 MHz | Size / Dimension 0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm) |
Frequency Stability ±50ppm | Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm) |
Frequency Tolerance ±30ppm |