Q2-F-1/16-01-SS1000FT
DigiKey Part Number
Q2F116B-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F-1/16-01-SS1000FT
Description
HEATSHRINK POLY 1/16" BLK 1000'
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 1000.0' (304.8m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
1000.0' (304.8m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)