Q2-F-1/16-01-QB6IN-36
DigiKey Part Number
Q2-F-1/16-01-QB6IN-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F-1/16-01-QB6IN-36
Description
HEATSHRNK 1/16" X 0.5' BLK 36PC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Recovered Wall Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)