HPD-40N16PET00-32
DigiKey Part Number
HPD-40N16PET00-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPD-40N16PET00-32
Description
SPEAKR 32.9OHM 10MW TOP 89.6DB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.9 Ohms Full Range Speaker 10 mW 20 Hz ~ 20 kHz Top Round
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
10 mW
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
Full Range
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
81.8Hz
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Impedance
32.9 Ohms
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)