OWR-3507T-36A
DigiKey Part Number
3949-OWR-3507T-36A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWR-3507T-36A
Description
SPEAKER 36OHM 10MW TOP PT 97.4DB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Ohms Headphone Driver Speaker 10 mW 20 Hz ~ 20 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWR-3507T-36A Models
Category
Power - Rated
10 mW
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Power - Max
20 mW
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Plastic
Type
Headphone Driver
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
72Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
36 Ohms
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Efficiency - dBA
97.40
Height - Seated (Max)
0.308" (7.82mm)
Efficiency - Testing
10mW/10mm
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C