HSTTV25-Y is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 1
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 0.500' (152.40mm, 6.00")
HSTTV25-Y
DigiKey Part Number
298-11561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTV25-Y
Description
HEATSHRINK 1/4" X 0.5' BLK 1=10
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Flame Retardant, UV Resistant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)