HST1.1-9-XY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.100" (27.94mm) 3 to 1 Black 0.750' (228.60mm, 9.00")
HST1.1-9-XY
DigiKey Part Number
298-13389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST1.1-9-XY
Description
HEATSHRINK 1.1" X 0.75' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.120" (3.05mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-65°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
0.750' (228.60mm, 9.00")
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
1.100" (27.94mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 1.1" X 0.75' RED