HST1.1-9-X2Y
DigiKey Part Number
298-21588-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST1.1-9-X2Y
Description
HEATSHRINK 1.1" X 0.75' RED
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.100" (27.94mm) 3 to 1 Red 0.750' (228.60mm, 9.00")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.120" (3.05mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-65°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
0.750' (228.60mm, 9.00")
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
1.100" (27.94mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 7
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 1.1" X 0.75' BLACK