HST0.4-3-Q2Y is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
Image for HST0.4-3-Q2Y is not available
HST0.4-3-Q2Y
DigiKey Part Number
HST0.4-3-Q2Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST0.4-3-Q2Y
Description
HEATSHRINK 0.4" X 0.25' RED
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.400" (10.16mm) 3 to 1 Red 0.250' (76.20mm, 3.00")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.160" (4.06mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.080" (2.03mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Part Status
Obsolete
Color
Type
Operating Temperature
-65°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
0.250' (76.20mm, 3.00")
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.400" (10.16mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Color
HEATSHRINK 0.4" X 0.25' BLACK