HST0.4-6-X2Y
DigiKey Part Number
HST0.4-6-X2Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST0.4-6-X2Y
Description
HEATSHRINK 0.4" X 0.5' RED
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.400" (10.16mm) 3 to 1 Red 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.160" (4.06mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.080" (2.03mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied
0.400" (10.16mm)
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 0.4" X 0.5' BLACK