DNF18-250FIMB-D
DigiKey Part Number
298-11513-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-250FIMB-D
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Bulk
Features
Serrated Termination
Gender
Male
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.136" (3.45mm)
Length - Overall
0.910" (23.11mm)