TQ2SA-24V-Z
DigiKey Part Number
255-2263-2-ND - Tape & Reel (TR)
255-2263-1-ND - Cut Tape (CT)
255-2263-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-24V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 500MA 24V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
TQ2SA-24V-Z Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA