TQ2SA-24V-Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 121
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 635
Image for TQ2SA-24V-Y is not available
TQ2SA-24V-Y
DigiKey Part Number
255-TQ2SA-24V-YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-24V-Y
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
73 Weeks
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
125VA, 220W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA