HE2AN-DC24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1660-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HE2AN-DC24V |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
Series | Must Operate Voltage 16.8 VDC |
Packaging Bulk | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Part Status Active | Operate Time 30 ms |
Mounting Type | Release Time 10 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -50°C ~ 55°C |
Contact Form DPST-NO (2 Form A) | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Contact Rating (Current) 25 A | Approval Agency CSA, VDE, UR |
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 6925VA, 750W | Coil Resistance 300 Ohms |
Coil Current 80 mA | Base Product Number |