EVQ-Q2P02W
DigiKey Part Number
P12948STR-ND - Tape & Reel (TR)
P12948SCT-ND - Cut Tape (CT)
P12948SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVQ-Q2P02W
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EVQ-Q2P02W Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
J Lead
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
6.50mm x 6.00mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
160gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.02A @ 15VDC
Switch Travel
0.25mm