EEU-FR1H100H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 9,794
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 4,785
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
KEMET
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1H100H
DigiKey Part Number
10-EEU-FR1H100H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1H100H
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR1H100H Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
137.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C