EEU-FK1A682S
DigiKey Part Number
P124270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FK1A682S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FK1A682S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.112 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.64 A @ 100 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C