EEE-1VA101XAP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-1VA101XAP |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-1VA101XAP Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 132 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 224.4 mA @ 10 kHz |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C | Base Product Number |