EEE-TQV101XAP
DigiKey Part Number
PCE5051TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5051CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5051DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TQV101XAP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TQV101XAP Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
128.05 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
197 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C