ECE-A1EKS100I | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECE-A1EKS100I |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECE-A1EKS100I Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 28 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type |
Voltage - Rated 25 V | Package / Case Radial, Can |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C | Base Product Number |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |