ECE-A1EKA100B
DigiKey Part Number
10-ECE-A1EKA100BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECE-A1EKA100BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1EKA100B
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1EKA100B Models
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
47.6 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C