ECA-1JHG102B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 10-ECA-1JHG102BCT-ND - Cut Tape (CT) 10-ECA-1JHG102BTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECA-1JHG102B |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECA-1JHG102B Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 930 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.07 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Base Product Number |