DZ2S16000L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 15,745
Datasheet
Rohm Semiconductor
Zener Diode 16 V 150 mW ±5% Surface Mount SSMini2-F5-B
DZ2S16000L
DigiKey Part Number
DZ2S16000LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ2S16000L
Description
DIODE ZENER 16V 150MW SSMINI2
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DZ2S16000L Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SSMini2-F5-B
Power - Max
150 mW