ALZN1F12W | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-6346-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ALZN1F12W |
Description | RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole |
Series | Coil Insulation Class F |
Packaging Tray | Must Operate Voltage 8.4 VDC |
Part Status Obsolete | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Mounting Type | Operate Time 15 ms |
Coil Voltage | Release Time 5 ms |
Contact Form SPDT (1 Form C) | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Contact Rating (Current) 16 A | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Switching Voltage 440VAC - Max | Approval Agency cURus, VDE |
Load - Max Switching 7040VA | Relay Type |
Coil Current 33.3 mA | Coil Resistance 360 Ohms |