ALZ11F12W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2,729
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 20
Datasheet
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Similar
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
ALZ12 Series
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
ALZ11F12W
DigiKey Part Number
ALZ11F12W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ11F12W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
440VAC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
7040VA
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms