ALZ51F12T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 195
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 75
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 80
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
ALZ51F12T
DigiKey Part Number
255-5930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ51F12T
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Detailed Description
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms