ALZN5F12W
DigiKey Part Number
255-6356-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZN5F12W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class F
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms