EEU-FS1H270
DigiKey Part Number
P122402-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS1H270
Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
27 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS1H270 Models
Ripple Current @ Low Frequency
137.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
340 mOhms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C