ODB250110-24HB10A
DigiKey Part Number
1053-1802-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODB250110-24HB10A
Description
FAN IMP MTRZD 250X106.5MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 250mm Dia Ball 790.0 CFM (22.12m³/min) 4 Wire Leads
Category
Power (Watts)
130 W
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Round - 250mm Dia
Weight
5.1 lbs (2.3 kg)
Width
106.5mm
Current Rating (Amps)
5.4A
Air Flow
790.0 CFM (22.12m³/min)
Voltage Range
16 ~ 28VDC
Static Pressure
2.220 in H2O (553.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Material - Blade
Thermoplastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C