OD8038-24HBVXE10A
DigiKey Part Number
1053-OD8038-24HBVXE10A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8038-24HBVXE10A
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 105.0 CFM (2.94m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
62.3dB(A)
Series
Power (Watts)
21.6 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.900A
Air Flow
105.0 CFM (2.94m³/min)
Voltage Range
15 ~ 26VDC
Static Pressure
1.300 in H2O (323.6 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C