OD254AP-24MB
DigiKey Part Number
1053-1195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD254AP-24MB
Description
FAN AXIAL 254X89MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 254mm Dia Ball 690.0 CFM (19.32m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD254AP-24MB Models
Category
Noise
47.0dB
Mfr
Power (Watts)
24 W
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Current Rating (Amps)
2.10A
Width
89.00mm
Voltage Range
16 ~ 27VDC
Air Flow
690.0 CFM (19.32m³/min)
Static Pressure
0.580 in H2O (144.5 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C