OD172SAP-24LBIP68
DigiKey Part Number
OD172SAP-24LBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-24LBIP68
Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 125.0 CFM (3.50m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD172SAP-24LBIP68 Models
Category
Noise
32.0dB
Mfr
Power (Watts)
5 W
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width
51.00mm
Weight
1.8 lb (800.0 g)
Air Flow
125.0 CFM (3.50m³/min)
Current Rating (Amps)
0.200A
Static Pressure
0.350 in H2O (87.2 Pa)
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C