OD172SAP-24HB
DigiKey Part Number
1053-1178-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-24HB
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 235.0 CFM (6.58m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD172SAP-24HB Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
52.0dB
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.970A
Width
50.80mm
Voltage Range
15 ~ 28VDC
Air Flow
235.0 CFM (6.58m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.790 in H2O (196.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C